Shakhtar/Lucescu învinge în deplasare

Elevii lui Mircea Lucescu înving în deplasare echipa Cernomoreţ Odesa cu un scor minim de 1:0. Golul a fost marcat chiar în minutul doi de joc de către brazilianul Jadson. Ulterior, fotbaliştii din Odesa au avut mai multe momente de egalare, dar a jucat bine portarul şi în câteva situaţii au salvat echipa fundaşii. Ţistarii din Doneţk obţin trei puncte şi se apropie de Dinamo Kiev la distanţa de 4 puncte.

Dinamo Kiev a remizat ieri 1:1 pe teren propriu cu echipa Carpatî Lvov, fiind conduşi la scor până în minutul 60 când au egalat prin Ninkovici, după o pasă excelentă oferită de Tiberiu Ghioane. Kievenii au dominat meciul, dar erau vizibil marcaţi de înfrângerea din Cupa Ucrainei, suferită în faţa echipei lui Mircea Lucescu.

Următorul meci elevii lui Lucescu îl susţin în deplasare pe 5 noiembrie în cadrul Ligii Europei cu echipa Toulouse. Reamintim că în grupa sa echipa din Doneţk conduce detaşat cu trei victorii.