Slovenia 2:2 SUA

Un meci dramatic, un meci – spectacol. Americanii au dominat în acest meci începând cu prima repriza. Însă, au avut surpriza de a înhăţa chiar de atunci două goluri: primul în minutul 13, înscris de Birsa, al doilea în minutul 42, înscris de Libljankic. Când au plecat la pauză, soarta meciului părea pecetluită. Nu şi pentru americani. Au început a doua repriză în forţă şi în minutul 48 înscrie Donovan, printr-o lovitură foarte puternică dintr-un unghi foarte mic. Americani au continuat presiunea, dar golul egalizator nu venea şi iar părea că mai mult nu vor reuşi să mai bată. Dar… În minutul 82 înscrie Brasley! Şi nici aici americanii nu s-au oprit. Au înscris şi al treilea gol, care a fost anulat de către arbitru. Rezultat final – 2:2. Şi americanii demonstrând tărie de caracter au câştigat respectul al milioane de suporteri.