Ghana 1:1 Australia

Soarta meciului s-a decis în prima repriză. Australienii au pornit meciul în forţă. Bret Holman a marcat pentru australieni în minutul 11. Dar, în minutul 24 mingea nimereşte în mâna lui Kewell şi arbitrul îi arată cartonaşul roşu. Ghanezul Asamoah Gyan a realizat lovitura de la 11 m. Cu toate că a jucat în inferioritate numerică  Australia a avut ocaziile cele mai mari ale meciului. Totuşi scorul a rămas neschimbat 1:1. Africanii au acumulat patru puncte, fiind lideri în grupa D cu 4 puncte, urmaţi de Germania şi Serbia cu câte 3 puncte. Australienii cu un singur punct, doar printr-o minune mai pot trece în optimile competiţiei.