B: Argentina şi Coreea de Sud

S-au desfăşurat ultimele meciuri şi în gupa B.

Argentina, într-un stil de mare campioană, a dominat în meciul cu Grecia. Chiar dacă mult timp scorul rămânea nul, spectacolul oferit de magicianul Messi şi compania lui a ţinut publicul cu sufletul la gură. În minutul 77 Demichelis deschide scorul cu un şut puternic din apropierea porţii adverse (după o lovitură de colţ). În minutul 88 Messi driblează, şutează, Tzorvas respinge, iar Palermo înscrie de la opt metri. Argentina acumulează punctajul maxim şi iese în optimi de pe primul loc în grupă.

În celălalt meci Nigeria a încercat să învingă Coreea de Sud. N-a reuşit. Chiar dacă au deschis ei primii scorul prin Uche în minutul 12 coreenii au egalat prun Jungsoo în minutul 38. La pauză echipele au plecat la scorul 1:1. În repriza a doua deja coreenii au ieşit în faţă prin golul din minutul 49 înscris de Chuyoung. Nigerienii au egalat în minutul 69 prin Yakubu din penalty. Meciul s-a terminat cu scorul 2:2.