C: SUA şi Anglia

Meciul dintre SUA şi Algeria, care mergea spre o remiză, a avut totuşi un final fericit pentru americani. În minutele de prelungire (90+1) înscrie Donovan. Meciul se termină cu scorul 1:0 pentru americani şi ei ies în 1/8 de pre primul loc.

Meciul dintre Slovenia şi Anglia, care a fost foarte spectaculos în prima repriză în care englezii au înscris prin Defoe (23), în repriza a doua a pierdut mult din spectaculozitate, graţie mizei mari a meciului. Dacă în partida dintre SUA şi Algeria se menţinea remiza, atunci şi englezii, şi slovenii ieşeau în faza următoare a competiţiei. Din păcate pentru sloveni, americanii au obţinut victoria, şi slovenii în urma înfrângerii de la englezi cu scorul 0:1, au pierdut şi ocazia de a prelungi evoluţia în optimi.