F: Paraguay şi Slovacia

Dacă putea cineva să-şi imagineze că după francezi vor pleca acasă, de pe ultimul loc în grupă, şi actualii campioni mondiali – italienii, acel cineva avea o imaginaţie cel puţin bună…

În meciul dintre Slovacia ş Italia Vittek deschide scorul în minutul 25. Părea ceva întâmplător… Dar, italienii nu prea dădeau dovadă că vor să mai rămână la campionat şi în minutul 73 acelaşi Vittek măreşte avantajul, ca în minutul 71 italienii să micşoreze diferenţa prin Di Natale. În minutul 89 Kopunek aduce scorul la 3:1. În minutele de prelungire (90+2 ) Quagliarella mai marchează un gol pentru italieni. Arbitrul nu putea să prelungească meciul la infinit… S-a termina cu scorul 3:2 pentru slovaci.

În meciul dintre Paraguay şi Noua Zeelandă s-a înscris scorul 0:0.