1/8. Argentina 3:1 Mexic

Şi arbitrul acestei întâlniri a stricat sărbătoarea adevăraţilor suporteri. A validat primul gol al argentinienilor înscris din poziţie clară de ofsaid. Mingea a fost trimisă spre poartă de Messi şi Carlos Tevez, din poziţie neregulamentară, a trimis-o în poartă (’26). Arbitrul central al meciului s-a consultat îndelungat cu arbitrul de linie, validând totuşi golul. Mexicanii marcaţi de această decizie injustă comit o greşeală în apărare prin Osorio şi Higuain înscrie în minutul 33. Prima repriză se termină cu scorul 2:0. Mexicanii încearcă să reducă din handicap în a doua repriză, dar din nou înscriu argentinienii prin Tevez (’52) printr-o lovitură fantastică de la distanţă. Mexicanii înscriu în minutul 71 prin Hernandez. Au mai existat momente la ambele porţi, dar nu s-au soldat cu reuşite.

Argentinienii au ieşit în pătrimile de final unde se vor confrunta cu echipa Germaniei.