1/8. Germania 4:1 Anglia

În fotbal se joacă la scor. Ne-a convins meciul de azi. Nemţii au deschis scorul prin Klose în minutul 20. Au mărit avantajul în minutul 32 prin Podolski. Părea că soarta meciului e deja pecetluită. Dar au revenit tare englezii şi în minutul 37 înscrie Upson, iar în 38 înscrie Lampard cu un şut superb de la distanţă. Din păcate arbitrul nu a validat golul şi la pauză echipele au plecat la scorul 2:1 pentru germani.

După pauză englezii au continuat presiunea asupra porţii germane. Succesul totuşi l-au avut nemţii, când după o lovitură liberă în zid efectuată de englezi, au fost prinşi în contraatac şi înscrie Muller în minutul 67. După 3 minute germanii mai înscriu pentru 4:1 prin acelaşi Muller. Englezii au fost, pur şi simplu, bătuţi măr.