1/8. SUA 1:2 Ghana

Un meci în care americanii au făcut tot ce au putut. Dar a învins fotbalul. Ghanezii au deschis scorul în minutul 5 prin Boateng. Americanii nu prima oară se pomeneau în postura de a fi conduşi. Sincer, credeam că vor reuşi să revină şi chiar să învingă. Au reuşit să egaleze printr-o lovitură de la 11 m în minutul 62 prin Donovan. Timpul regulamentar s-a terminat cu scorul 1:1. Au urmat două reprize suplimentare de câte 15 minute.

Chiar la începutul prime reprize suplimentare africanii reuşesc să înscrie. Lui Asamoah Gyan (93′) îi reuşeşte o lovitură superbă la care reacţia portarului american a fost ineficientă. De această dată americanii nu au mai reuşit să egaleze. Ghanezii ies în etapa pătrimilor de finală în care pe 2 iulie se vor confrunta cu uruguayenii.